A tűsarkú nem mindennapi története, avagy hogyan indult útjára?
Az az általános vélekedés, hogy a tűsarkúnak és az önbizalomnak MAGASNAK kell lennie. De… várjunk csak egy kicsit, honnan származik a tűsarok? Hisz’ csak van története és hogy kitől származik. Ha kíváncsi vagy a szokatlan kezdetére, akkor maradj egy kicsit tovább velem. Elviszlek egy inspiráló útra a történelmen keresztül.
A tűsarkú addiktív lehet! Ezt többek között tudja Victoria Beckham is, aki elismerte, nem tud koncentrálni lapos talpú cipőben.
A tűsarkú története három felvonásban
„A tűsarok a merészség, nőies magabiztosság szimbóluma: éles, karcsú és sexy. Ellenállhatatlanul csábos, ugyanakkor fenyegető is: vigyázz vele” – így jellemzi Caroline Cox az egyik legismertebb cipőmodellt. Nos, nincs kétségünk afelől, hogy a tűsarkú mindig is a nők legerősebb fegyver volt és lesz. A vonzerő és a kacérság íratlan meghatározása. De hogyan indult útjára? Kinek jutott eszébe a tűsarkú megalkotása? Mikor történt ez valójában? Dőlj hátra és olvasd el a tűsarkú cipő rendkívüli történetét.
1. felvonás: Ki találta ki a tűsarkút?
A tűsarkú csupán 80 éves. Ez szinte semmi a platformokhoz vagy a telitalpú cipőkhöz képest. Atyja és feltalálója Roger Vivier, egy francia divattervező, aki cipőkre specializálódott. Vivier tervezett tűsarkút a Diornak, teljes mértékben haute couture stílusban – kizárólag olyan nagyszerű hölgyek imádták, mint Grace Kelly és Soraya (az iráni császárné). Egyszerre volt művész és kézműves, aki makacsul törekedett a tökéletességre. „Több százszor elkészítettem a terveket” – emlékezett vissza Vivier – „hogy megbizonyosodjak arról, hogy a koncepciók valódiak és tiszteletben tartják-e a láb formáját.”
A sarkok egyre vékonyabbá váltak, míg végül, 1952 körül, megszülettek az első tűsarkúk: a 10 cm-es „tőrön” álló cipők. A sarok lefelé keskenyedett, felvillanyozva a bámészkodókat. Vivier mellett Charles Jourdan, Herman Delman, Salvatore Ferragamo és André Perugia folytatta a tökéletes sarokforma utáni keresést.
2. felvonás: A tűsarkú, mint a nőiesség manifesztációja
A tűsarkú egyfajta manifesztációvá vált. Csodálatot és ellenkezést váltott ki, a hagyományos, otthoni szerepek elleni lázadást kifejezve. Egyfajta felnőtté válási rítus volt – lányból érett nővé.
1959-ben a tűsarkú hihetetlen magasságokba ért – elérte a 15 centimétert! Kényelmetlenségük lassan elriasztotta és elbátortalanította a nőket. A tervezőknek pedig egyre nehezebbé vált összehangolni a tűsarkú cipő magasságát és karcsúságát annak alapvető funkciójával, vagyis… a viselő súlyával. Születtek ajánlatok a fémből, vagy műanyagba ágyazott alumínium betéttel rendelkező sarokra is.
A legenda szerint…
Marilyn Monroe első látásra beleszeretett a tűsarkú cipőbe. Több száz különböző magasságú cipője volt. Különösen azért, hogy minden lépésnél ringjon a csípője.
A színes tűsarkú a hétköznapi öltözködés nagyszerű alapja
3. felvonás: A tűsarkú nem hétköznapi története. És boldogan éltek, amíg meg nem haltak!
A 60-as évek második felében a divatot ismét a lapos cipők uralták, illeszkedve az akkori tomboy-ok stílusához, mint Twiggy vagy Audrey Hepburn. A tűsarkú csak az új évezredben vált a divat kánon állandó elemévé, részben a társadalmi státusz, szexuális szabadság és a függetlenség szimbóluma lett, mint ahogy azt a „Szex és New York”-ban bemutatták. Carrie Bradshaw, a kultikus sorozat főszereplője, nem habozott odakiabálni a tolvajnak: elveheted a Fendi pénztárcámat, a gyűrűmet, órámat, de kérlek hagyd meg nekem a Manolo Blahnik tűsarkúmat. Féláron vettem őket!
https://www.youtube.com/watch?v=2pM_09JP41E
Nincsenek kétségeink afelől, hogy a tűsarkú tökéletesen kihangsúlyozza az alak erősségeit, karcsúsítja a lábat és megemeli a feneket. Szerezd meg a tökéletes pár cipőt, és ahogy Coco Chanel mondaná – három dolgot érdemes magasan tartani: fejet, értékeket… és a cipőt!
Na, felkeltette az érdeklődésedet a tűsarkú nem mindennapos története? Ismerj meg más fajta cipőket is: