Habár az espadrilles mostanában lett népszerű Magyarországon, ennek a cipőfazonnak a megjelenése egészen a 14. századig nyúlik vissza. Eleinte parasztoknak és fizikai munkásoknak szánt cipők voltak, de szülőföldjén – Spanyolországon – kívül ismertté válásához Yves Saint Laurent tett hozzá sokat. Ismerd meg a tökéletes nyári cipők történetét!
Azt tudtad, hogy ezt a lábbelit egykoron… katonák hordták?
A vászon szárú, juta szalma vagy szalma talpú cipő, katalánul espardanya, legkorábbi említése pontosan 1322-re tehető. Nevük az esparto elnevezésű fűből származik, amit kötelek és az előbb említett talpak szövéséhez használtak. Ezeket az egyszerű cipőket többnyire parasztok és a szegények viselték.
Az espadrilles még a középkorban is jellemző volt Spanyolország északi részén (kiváltképp Katalóniában) és Franciaország déli részén. Egyaránt hordták – akárcsak ma – férfiak és nők is.
Azt tudtad, hogy…?
Az espadrilles legrégebbi ismert ősét, a fűtalpú szandált Granadaban találták meg, ami legalább… 4000 éves.
Bármennyire is meglepő, a későbbi évszázadokban az espadrilles politikai jelentőséggel bírt és Spanyolország belső konfliktusait szimbolizálta. A köztársasági börtönben tartott Sabino Arana, a Baszk Nemzeti Párt megalapítójáról készült egyik legismertebb fényképen a politikus ezt a jellegzetes lábbelit viseli.
Idővel, különösen a 19. és a 20. század végén, az espadrilles egyedül Katalónia lakosaira volt jellemző, és a helyi hovatartozás elengedhetetlen elemévé vált. Az már csak a hab tortán, hogy a katalán gyalogos katonák espadrilles-ben masíroztak 1936-tól 1939-ig a Spanyol Polgárháború idején és nem katonai bakancsokban. Habár ennek nem szimbolikus okai voltak, inkább anyagi – a vászoncipők egyszerűen olcsóbbnak számítottak.
Az első espadrilles fellendülés a múlt évszázad 40-es éveire tehető. Ezután nyílt meg Barcelonában a La Manual Alpargatera butik, ami mindmáig létezik. Az espadrillest kedvelte a wales-i herceg, VIII. Eduárd, akin Franciaországi tartózkodása alatt látták, tengerentúli népszerűségét pedig Lauren Bacal növelte, aki a „A korallsziget”-ben játszott. A későbbi évtizedekben ezeket a hamisítatlan spanyol cipőket az Ibériai-félsziget legendás művészei tették népszerűvé – Pablo Picasso és Salvador Dali, akik szívesen viselték őket az utcákon is.
Azonban valódi áttörést az 1970-es évek elején ért el az espadrilles. Ekkor, a rendkívül híres cipőgyártóval, Lorenzo Castanerrel együttműködve, Yves Saint kezdeményezésére megalkották a magasított espadrillest, amely 1973-ban debütált a világ kifutóin. Ennek eredményeképp felment ezeknek a cipőknek az ára, és többé már nem lehetett a szegényebb társadalmi osztályokhoz kapcsolni.
Manapság már nem csak Spanyolországban hordanak espadrillest. Ha még nem lenne neked ezekből a melegebb hónapokra is tökéletes cipőkből, nézd meg az ecipőn található széles női és férfi kínálatot. De ha még mindig hezitálsz, olvasd el a többi blog cikket is, amelyek segítenek meghozni a döntést: