Ebben a cikkben:
Normcore – mi ez a stílus? Ismerd meg a középszerű divatot!
A Normcore nem más, mint az a divat, hogy divattalanok legyünk. Az egyszerű és hétköznapi öltözködés trendje. A szabály egyszerű: minél kevésbé próbálkozol, annál jobban nézel ki. Sőt, a normálok általában nem is sejtik, hogy ennek stílusnak van meghatározása. Kíváncsi lettél? Olvass tovább!
Szükségünk van-e a divatra ahhoz, hogy boldogok legyünk? Egyesek úgy vélik könnyebb nélküle. És ez paradoxon – a trend azért születik, hogy eltérjünk a trendtől!
Normcore – mi ez?
A normcore kifejezést két szó kombinálásával hozták létre: „normal” + „harcdore„, ami szabad fordításban annyit jelent, hogy „extrém normális”. Fura módon Steve Jobs-t és Mark Zuckerberget tartják az említett divat ikonjainak. Tehát levonhatunk egy egyszerű következtetést, miszerint a normcore bizonyos értelemben a számítógépes tudomány stílusa. A normálok szekrényében nincs helye feltűnő logóknak, inkább az univerzális és a klasszikus, névtelen ruhák uralkodnak.
Azt tudtad, hogy…?
A „normcore” elnevezést a K-Hole trend-előrejelző csoport találta ki.
Mark Zuckerberg mindennapi stílusa, à la normcore:
Mit viselnek a normálok?
Megválaszolva a címben feltett kérdést – semmi olyasmit, ami felkeltené a figyelmet. Néhány ember úgy hiszi, hogy a normcore a hitelesség egyfajta manifesztuma, amolyan anti-stílus. A „középszerű emberek” ruhásszekrénye farmerből, cipzáras pulcsiból, garbóból és ingből áll. Legfontosabb a kényelem! Ezért van az, hogy a normálok legtöbbször túlméretezett ruhákat és sportcipőket viselnek. Mint arra könnyedén rájöhetsz, a normcore stílus a férfiak körében népszerű.
Továbbra sem világos, hogyan lett a stílustalanság stílusos. Valamint az se, miszerint a normálok tudják-e, hogy a legforróbb trendek listáján vannak. Divat szakértők szerint a normcore a 90-es évek amerikáját idézi meg. A „hétköznapi emberek” ruhásszekrénye úgy néz ki, mintha a népszerű sorozatból, a „Beverly Hills 90210”-ből származna.
Veszélyesen hétköznapi. Kizárólag pólót és farmert visel, más szubkultúráktól kölcsönzött szlenget használ, de csak legalább három évvel azután, hogy használni kezdték.
A normálok definíciója a ,,Templar, Arizona”-ban (2008)
A normcore embereknek a vásárlás alkalmi időtöltés, amivel pótolhatják a hiányzó ruhadarabokat. A ruháknak egyszerűnek, visszafogottnak és maximálisan hasznosnak kell lenniük. Nem a márka számít, hanem a kényelem. A stílust követő emberek nem félnek a helyi bevásárlóközpontban pulóvert venni, amíg az kielégíti az igényeiket. Valójában a normcore egyfajta tudatállapot, amit a divat és a közvélemény teljes kizárása jellemez. Egyesek „létezőségnek” hívják, míg mások – a szabadság valódi hangjának, amit nem korlátoz a megjelenés miatti rögeszmés aggodalom. Mit gondolsz? Hogy véleményt alkothass, nézd meg a #normcore hashtag-et az Instagrammon.
A normcore megöli a kreativitást?
A normálok szerint biztosan nem, ha Steve Jobs-t vesszük példának. Mégis, az vitathatatlan, hogy ha a világon csupa ,,középszerű ember” élne, nagyon unalmas lenne. Ha bírod a hétköznapi divatot, élj vele kedvedre. Például a magassarkút lecserélheted kényelmes birkenstock-ra, vagy beszerezhetsz néhány vastag pulóvert a ruhásszekrénybe.
Érdemes észben tartani, hogy mindenki egyre inkább a természetességre törekszik. Nagy népszerűségnek örvend a sztárok körében az Instagram vs. valóság fotósorozatok. Egyszerűen fogalmazva nem a magamutogatásról szól. Habár a trendek előrejelzői attól tartanak, hogy ez az uniformizálás előfutára – a szürke-barna klónok születésének korszaka, amit szerintem sóval kell behinteni.
A cikk eredeti szövegét az ecipo.hu blog igényeinek megfelelően fordította és módosította: Martin Maszarik