Ebben a cikkben:
Hogy működik a víztaszító impregnálószer?
Általában azt mondhatjuk, hogy az ősz nehéz időszak a cipők számára. Ez nem teljesen igaz! Csak a megfelelő víztaszító szert kell használni, hogy eső és a rossz időjárás ne ártson a kedvenc csizmánknak vagy cipőnknek. Kételkedsz? Engedd meg, hogy elmagyarázzam, hogyan működnek az impregnálószerek.
Védd a cipődet a nedvességtől és az élettartamát is biztosan meghosszabbítod.
Vízálló impregnáló – ismerd meg a működését!
A víztaszító impregnálásnak számos előnye van. Csak permetezd be a cipőt a készítménnyel, és tartós védelmet adhatsz neki. Pontosan miről van szó? Máris mondom! Nevezetesen: az impregnáló anyag nem hatol be a felsőrész szerkezetébe, hanem színtelen bevonatot képez a felületén. Ennek a rétegnek köszönhetően a cseppek nem kerülnek az anyagba, hanem megállnak a lábbeli felületén. Ezt hívják „lótusz effektusnak”.
Az impregnálószer használata után – pl. Bma márkájú – a csappak megmaradnak az anyag felületén.
A vízálló impregnálószer véd a nedvességtől és a foltoktól egyaránt. A száraz szennyeződések, például por vagy kosz nem tapadnak a cipő felső részéhez; miközben a nedves, mint a sár vagy latyak, nem szívódik fel a szálakon.
A impregnálószerek tulajdonságai
A Jason Markk márkájú impregnáló formula például vízbázisú. Ennek köszönhető minden anyagon alkalmazható (kivéve, ha a címkén más megjegyzés található!) – a velúron, a nubukon és a barkás bőrön. Ezenkívül az impregnálás nem befolyásolja a lábbeli megjelenését és felépítését, valamint:
-
színtelen és szagtalan
-
környezetbarát
Színtelen vízálló impregnálószer.
Fontos szempont, hogy a megfelelően megválasztott impregnáló a cipőt nemcsak a nedvességtől – esőtől vagy hótól -, hanem az olaj- vagy zsírfoltoktól is megvédje. Ezen felül meg kell tartania a lélegző anyagok (TEX membránok) tulajdonságait. A Gore-Tex membránnal ellátott cipők vízszigetelő képességéről más cikkben is olvashatsz.
Hogyan használjuk az impregnálószereket?
Ez gyerekjáték – elég felrázni a flakont, majd a száraz és megtisztított cipőre permetezni a tartalmát 30 cm-ről. Fontos, hogy a lehetőség szerint egyenletesen és pontosan vigyük fel az anyagot a felületre, majd hagyjuk a lábbelit megszáradni. Szükség esetén ismételjük meg a folyamatot.
Permetezz a cipőre 3 cm távolságról. Jó szolgálatot tesz például az AKS impregnálószer.
Mielőtt azonban ezt megtennéd, érdemes tenni egy próbát. Vidd fel a készítményt a felsőrész egy kis részére, ezen ellenőrizd le a termék hatását az anyag színére és szerkezetére. Végül – ahogy a mondás tartja – légy körültekintő.
Figyelem!
Nem minden impregnálószer alkalmazható elasztikus anyagokon és lakkozott bőrön. Ne felejtsd el figyelmesen ellenőrizni a lábbeli címkéjét!
Remélem már tudod, hogyan óvd meg a cipőidet az őszi és téli hónapokban, hogy sokáig örömmel használhasd. Az impregnálásról és a cipőápolásról több más cikkünkben is olvashatsz.
A cikk eredeti szövege le lett fordítva és módosításra került az ecipo.hu blog igényei szerint.