Ebben a cikkben:
Adidas Stan Smith – a cipő, ami túlszárnyalta az őt népszerűsítő sportoló hírnevét
Ha beírod a keresőbe ,,Stan Smith” kifejezést, az első találatok mind csak az ilyen nevű adidas teniszcipőket mutatják. Annak ellenére, hogy ezt a cipőt az egész világon ismerik, nem mindenki van tisztában azzal, hogy létezett egy Stan Smith nevű ember. Ki volt ő, akinek a neve, – valamint arcképe – látható a cipő nyelvén, és akinek az adidas az egyik legtöbbször értékesített darabját köszönheti?
Kevesen múlott, hogy a Stan Smith cipőnek teljesen más neve legyen. Fedezd fel a lábbeli történetét!
Stan Smith – Ki ő és miért lett az ,,ő” cipője?
1971-et írunk. A sportvilág szemei a fiatal, amerikai teniszjátékosra, Stan Smith-re szegeződnek, aki épp hogy megnyerte az US Open bajnokságot. A Flushing Meadows-i győzelme nem az egyetlen Grand Slam-diadala – egy évvel később ő uralja a wimbledoni mérkőzéseket. Az 1971-es tornát egy másik cipőben játszotta, amit egy francia teniszjátékosnak, Robert Hailletnek készítettek még 1964-ben. A 70-es évek elején azonban a francia visszavonult a sportolástól, így hát az adidas keresni kezdte az utódját, aki segíthet hirdetni a márka lábbelijét. A nemzetközi karrier küszöbén álló 24 éves Stan Smith ideális jelöltnek tűnt.
Így is lett – az amerikai segített az adidasnak tovább terjeszkedni az európai piacokon is túl. Együttműködésük 1971-ben vette kezdetét, bár a szerződést hivatalosan két évvel később írták alá. Ugyanebben az évben, Smith önarcképe megjelent a cipők nyelvén, annak ellenére, hogy a hivatalos megnevezése még mindig Robert Haillet volt. Ami még bonyolultabbá tette a helyzetet, hogy az amerikai képe felett a francia neve szerepelt. A hivatalos ,,átalakításra” csak 1978-ban került sor, és ekkortájt jelentek meg a Stan Smith cipők az üzletek polcain.
Az első bőrből készült sportcipő és Guiness rekord
A Smith-szel való együttműködés kezdete nem csak a modell nevének megváltoztatását jelentette. 1970-ben, az adidas tervezői kifejlesztettek egy fejlettebb változatot a teniszcipőből. Először is, jobb alátámasztást kapott az Achilles-saroknál, valamint kapott egy talpat is, ami biztosította a jobb tapadást a talajon. A Stan Smith-t úgy hirdették, mint az első bőrből készült sportcipőt – ezt az anyagot már az 1960-as években is használták. A fehér felsőrész, a minimalista kialakítás, valamint az ismert, jellegzetes három csík elhagyása, mind-mind az elrendezett perforációk miatt lettek. Mindez a teniszpályákon kívül is népszerűvé tette ezt a lábbelit sőt, ha lehet mondani, még ismertebbé vált.
És hogy ezt mi bizonyítja? Elég csak ránézni az adidas eladási statisztikáira. 1988-ban a márka 22 párt adott el a Stan Smith cipőkből, be kerülve ezzel a Guinness Rekordok Könyvébe. Hat évvel később ez a szám 23,7 millióra emelkedett.
A teniszpályáról a streetwear ikonjáig
A Stan Smith sokáig őrizte a világ egyik legkelendőbb cipőjének pozícióját. Ez nagyrészt Phoebe Philonak, a Celine divatház kreatív igazgatójának köszönhető, aki viszonylag gyakran mutatkozott a bemutatókon ebben a modellben. Az óriási népszerűség ellenére, az adidas 2011-ben úgy döntött, hogy kivonja a cipőket a kínálatból. Ennek oka az volt, hogy ötletet kerestek a lábbeli újbóli népszerűsítésére.
Az Adidas Stan Smith 2014-ben tért vissza az üzletek polcaira, de nem akármilyen stílusban. A közösségi médiában folytatott reklámkampány részeként különböző hírességek képei jelentek meg a cipőkön, többek között Ellen DeGeneres is. Habár manapság ezek a cipők már nem ajánlottak teniszezésre, mindenképpen a streetwear ikonjává váltak.
Azt tudtad, hogy…?
2010-ben a „ShortList Magazine” a történelem tíz legjobb cipője közé sorolta a Stan Smith-t.
„Néhány ember azt hiszi, hogy én egy cipő vagyok”
Ma már nyugodtan kijelenthetjük, hogy a zöld sarkú, fehér cipő sokkal híresebb, mint az a személy, akinek készítették. A kérdéses személy tisztában is van ezzel. 2018-ban megjelent Stan Smith könyve, aminek már a címe is tartalmas: „Néhány ember azt hiszi, hogy én egy cipő vagyok”. Az ihletet a már nyugdíjas teniszező fia adta. 8 éves korában megkérdezte az apját, hogy a híres lábbeli után kapta-e a nevét vagy vice versa. Ez talán a legjobb bizonyítéka annak a hírnévnek, ami ezt a bőrből készült teniszcipőt övezte.
És neked van már egy pár saját adidas Stan Smith cipőd? Ha nem, az ecipőn megtalálod – nem csak a klasszikus, fehér és zöld kiadásban.
A cikk eredeti szövegét az ecipo.hu blog igényeinek megfelelően fordította és módosította: Martin Maszarik