Ebben a cikkben:
Természetes vagy ekológikus bőr – melyiket válasszuk?
A természetes bőr a legnépszerűbb alapanyag, amelyet lábbelik, kézitáskák és kiegészítők gyártásakor használnak. A bőr rajongói a nagy tartósság és egyedi megjelenés miatt választják ezt az anyagot. A piacon azonban egyre több, ún. ekológikus bőrből, azaz szintetikus anyagból készült cipő és kiegészítő található. Mi a különbség a természetes és az ekológikus bőr között, és melyik lesz a jobb választás?
Bár a két anyag első ránézésre hasonlónak tűnik, sok különbség van köztük.
Természetes és ekológikus bőr – hogyan készülnek?
Az előbbi állati eredetű anyag. A cipők és táskák gyártásához általában marhabőrt használnak. Ez a nyersanyag számos folyamaton megy keresztül: tisztítás, cserzés, feldolgozás és tartósítás. Ezektől függ, milyen illata és textúrája lesz a készterméknek.
Az állatjog és az etikai kérdések térnyerésének következtében a piacon műbőr termékek is megjelentek. Ezek teljes mértékben kémiai folyamat során kerülnek létrehozásra, így ez nem okoz szenvedést az állatoknak. Az ekológikus bőr egy mesterséges anyag – polivinil-kloriddal bevont poliuretán.
Természetes és ekológikus bőr – árkülönbség a szintetikus anyagok javára
Bár a természetes bőrből készült cipők vagy kiegészítők sokakat megörvendeztetnek egyedi textúrájukkal és időtlen megjelenésükkel, egyet el kell ismerni – horribilis áruk lehet. Ezért az ekológikus bőrből készült kiegészítőket nemcsak azok választják, akik az állatok jólétével törődnek. Sokkal olcsóbbak, mint a természetes anyagból készült megfelelőik.
A műbőr vagy a derma – ahogy a műbőrt még nevezni szokás – egyik másik fontos előnye, hogy a belőle készült termékeket sokkal könnyebb díszíteni, mint a természetes bőrt. Ezenkívül számos különböző mintában és színben kaphatóak, ami állati eredetű anyag esetében nem feltétlenül igaz.
Tartósság – egy pont a természetes bőr számára
És mi szól a természetes bőrből készült cipők, kézitáskák és kesztyűk mellett? Elsősorban hosszú élettartamuk – az ilyen kiegészítők akár több éven át szolgálhatnak bennünket. Ez nemcsak a jobb kivitelezésnek köszönhető, hanem magának az alapanyagnak is, amely jobban ellenáll a kopásnak vagy a repedéseknek, mint a szintetikus anyagok. Tehát, ha azon tűnődsz, hogy melyik bőr – a természetes vagy az ekológikus – lesz hosszabb távú befektetés, a válasz az előbbi. Ennek az az oka, hogy az állati eredetű anyag vastagabb és merevebb, ami befolyásolja annak hosszabb élettartamát.
Melyik anyag tisztítható könnyebben?
Minden anyagot – legyen az természetes vagy szintetikus – megfelelően gondozni kell, ha több évig szeretnénk neki örvendeni. Az ekológikus bőr esetében a tisztítás nem túl bonyolult – csak rendszeresen le kell törölni puha, nedves ronggyal. Ezenkívül a műbőrből készült cipők nem igényelnek polírozást, ami szükséges lépés a színbőr cipők gondozásában. További információkat a természetes bőrből készült cipők tisztításával kapcsolatban egy másik blogcikkben olvashatsz.
Szakértői tanács
Függetlenül attól, hogy természetes vagy ekológikus bőrt választasz – mindkét anyagból készült cipőt impregnálni kell, hogy vízálló réteget kapjon.
Másrészt a természetes bőr egy sokkal rugalmasabb anyag, amely alkalmazkodik a láb alakjához, ami pedig segít elkerülni a horzsolódást és a vízhólyagot, illetve nem allergén – ami a szintetikus anyagról nem mondható el. Ezenkívül a természetes anyagból készült cipők jobb légáteresztő képességgel rendelkeznek, így a láb nem izzad bennük.
Hogyan lehet megkülönböztetni a természetes bőrt az ekológikus bőrtől?
A kiváló minőségű ekológikus bőrből készült, jól kivitelezett cipők vagy kiegészítők szinte azonosak lehetnek az „igazi” anyagból készültekkel. Hogyan különböztessük meg tehát a természetes bőrt a műbőrtől? Első információ forrást a címke jelent, ahol a gyártó köteles információt szolgáltatni a termék összetételéről. Nézd meg magának a kiegészítőnek vagy a cipőnek a textúráját is. A valódi bőrből készültek szabálytalanabb mintázattal rendelkeznek, mesterséges megfelelő esetén ismétlődő mintákat láthatsz.
Más érzékszervek – tapintás, sőt… a szaglás – is segíthetnek megkülönböztetni a természetes és a szintetikus anyagokat. Hogyan lehet felismerni a természetes bőrt? Érintsd meg! Vastagabb és merevebb, mint a műbőr, amelynek textúrája meglehetősen csúszós. A természetes bőrnek jellegzetes, összetéveszthetetlen szaga van, míg a szintetikus bőrnek – vagy nincs, vagy (ha az anyag gyenge minőségű) gumiszagú.
Mit válassz?
Az, hogy az ekológikus vagy természetes bőr lesz-e jobb választás, kizárólag a Te igényeidtől függ. Ha a nagy választék, az alacsony ár és az állatok szenvedése nélkül készült termék fontos számodra, válassz műbőrből készült terméket. Viszont ha a tartósságot és a kényelmet jobban díjazod, az állati anyagból készült cipő jobb választás lesz.
A cikk eredeti szövege le lett fordítva és módosításra került az ecipo.hu blog igényei szerint.