Ebben a cikkben:
Hogyan válasszuk ki gyermekünk első cipőjét? Tanácsok egy gyógytornásztól
Megtörtént! Csemetédd megtette első, még tétova lépését, és lassan kezdi elsajátítani a járás fortélyait. A kezdeti öröm után hamarosan felmerül a kérdés: hogyan válasszuk ki gyermekünk első cipőjét, és mely modellek könnyítik meg a járni tanulást. Mielőtt elhamarkodottan döntenél, olvasd el az alábbi cikket, és tudj meg hasznos tippeket Ewa Kowalczyk gyógytornásztól.
Hogyan válasszuk ki a gyermekünk első cipőjét? Mely modellek biztosítják a kisgyermek számára a legnagyobb kényelmet és mozgásszabadságot? Tudd meg, mit gondol erről a témáról a szakértő!
Mikor vegyük meg gyermekünknek az első cipőjét?
Ismered a mondást, miszerint a sietségnek társa a hiba? Ez arra a kérdésre adott válaszra is érvényes, hogy mikor vedd meg gyermeked első cipőjét. Elvégre nem szabad elsietni ezt a vásárlást. Ha a kicsi csak a saját lábán jár a házban, hagyd, hogy a lehető legtovább mezítláb vagy zokniban járjon. Csak akkor, amikor a kicsi már önállóan lépked a szabadban, leküzdve a különböző típusú felületeket – beton, homok vagy fű –, akkor nézz körül gyermeke első cipője után.
Hagyni kell a gyermeknek megtapasztalni a mezítlábas járást különböző felületeken az első lépések megtételekor. Ez segít a járásmintázat javításában és az egyensúlyozás gyakorlásában. Viszont, ha szeretnél kimenni gyermekeddel a szabadba, érdemes cipőt adni a lábára, hogy megvédd a lábát a hidegtől és/vagy a sérülésektől.
Milyen legyen az első cipő gyermeked számára? Ezek a tényezők számítanak
Az első cipőben való járásnak a lehető legközelebb kell állnia a mezítlábas járáshoz. A közhiedelemmel ellentétben nincs szükség magas, merev felsőrészre, ami rögzíti a bokát és korlátozza a mozgást. A merev sarokrészű, magasabb cipők hasznosak, de nem a gyermek első cipőjeként. Ezek inkább az idősebb gyermekek számára lesznek megfelelőek. Egyelőre válassz a rugalmas sarokkal rendelkező modellek közül.
Ebből adódóan a felsőrésznek könnyűnek és rugalmasnak kell lennie, alkalmazkodva a láb természetes mozgásához. Erre a legjobbak a természetes anyagok, mivel ezek biztosítják a megfelelő szellőzést is, és lehetővé teszik a kicsi lábának lélegzését. Az sem árt, ha a cipő talpa rugalmas és viszonylag vékony. Ez lehetővé teszi a lábizmok megfelelő működését, szemben a merev és nehéz lábbelikkel. További előnnyel járhat a profilozott talp, lehetőleg bőrből készült, amiben a láb kevésbé izzad.
Gyermeked első cipőjének vásárlásakor érdemes figyelni arra, hogy a cipő könnyű legyen, puha és rugalmas talppal rendelkezzen, valamint „lélegző” legyen és jó minőségű, természetes anyagokból készüljön. Rendkívül fontos szempont a megfelelő cipőméret kiválasztása is.
Fűzős vagy tépőzáras – milyen cipőt válasszunk a járni tanuláshoz?
Ami magának a cipőnek a kialakítását illeti, érdemes megvizsgálni a rögzítést. A fűzős cipők jobb stabilitást és megfelelő illeszkedést biztosítanak. A tépőzáras cipőket, amiket könnyebb felhúzni egy mozgékony gyermek lábára, pedig határozottan értékelni fogják a szülők. Nagyobb gyermeke gond nélkül fel tudja venni őket. A rögzítés nélküli cipőket jobb elkerülni: ezek nem biztos, hogy megfelelő tartást biztosítanak a lábnak.
A gyermek első cipőjének formája is számít. Győződj meg róla, hogy az orra kerek és elég széles, hogy a lábujjakat ne nyomja össze. És mit tanácsol Ewa Kowalczyk gyógytornász?
Amikor járni tanul, a gyermeknek jól kell éreznie a talajt, ezért sem árt, ha a cipő talpa vékony. A gyermek lábujjai szélesebbek, mint a felnőtteké, ezért a gyerekcipő elején elegendő helynek kell lennie a lábujjaknak. Ezenkívül a cipőknek puhának kell lenniük, hogy ne korlátozzák a láb mozgását.
A gyermek első cipőjének mérete
Már kinéztél egy megfelelő modellt, ami megfelel a fenti követelményeknek? Remek! Ideje áttérni a megfelelő méret kiválasztására. Miért fontos ez? A túl kicsi cipők deformálhatják a lábat. Másrészt a túl nagy cipőben a gyermek nemcsak megbotolhat, hanem megpróbálhatja a cipőt a lábán tartani, ami a lábujjakat görbíti és természetellenes módon formálja. Ezért káros lehet az a szülők körében elterjedt gyakorlat, hogy nagyobb gyerekcipőt vásárolnak, és azt feltételezik, hogy a kisgyermek hamarosan kinövi azt.
Hogyan mérjük a cipőméretet? Adj hozzá egy hüvelyknyi mozgásteret a gyermeked lábfejének hosszához egy darab papírra rajzolva, hogy legyen helyük szabadon mozogni. Ne aggódj – ha mégsem tetszene, 30 napos ingyenes visszaküldési jog illet meg.
Kifejezetten a kisgyermekek lábára szabott cipőket találsz olyan márkák kínálatában, mint a Geox, Biomecanics, Primigi vagy a Crocs.
A cikk eredeti szövegét az ecipo.hu blog igényeinek megfelelően fordította és módosította: Martin Maszarik